# Chemia — zadanie 15

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona/zad/15
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Inne · 2007 (rozszerzona)
- rok: 2007
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- punkty: 3
- działy: roztwory

## Treść

Zadanie 15. (3 pkt)
Do 20 cm roztworu chlorku sodu o stężeniu 3% i gęstości 1,02 g'cm” dodano 80 cm
ż + a roa i
roztwaru chlorku sodiw o stężeniu 24% i gęstości 1,18 gem.
Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Obliczenia:
5
Ż
8
s
5
a
a
a
2 m. . r
Z -_- Ya REY WE EEEE EPA AA AR
8
§
2 Zadanie 16. (2 pkt)
8 Wody powierzchniowe, wykorzystywane do zaopatrywania ludności w wodę przeznaczoną
= do spożycia, muszą spełniać określone normy. Zgodnie z nimi, najwyższa dopuszczalna
zawartość chlorków wynosi 250 mg w I dm wody. Z rzeki pobrano próbkę wody o objętości
150 cm’ i po analizie stwierdzono, że zawierała ona 25 mg chlorków.
Wykonaj odpowiednie obliczenia i oceń przydatność badanej wody do celów
spożywczych.
Obliczenia:
ET HANNS GROT EAC SPE O EAT TPK ORAWA
Egzamin wstępny z chentił 9
Pozińm: rozszerzony i

## Odpowiedź

**Odpowiedź (oficjalny klucz CKE):** 15.
- Za zastosowanie prawidłowej metody uwzględniającej
obliczenie mas substancji i mas roztworów.
- Za obliczenia i podanie prawidłowego wyniku z jednostką:
cp = 20,27% lub 20%
Przykładowe rozwiązanie:
mr o stężeniu 3% = mrI = 20 cm3 · 1,02 g·cm-3 = 20,40 g
mr o stężeniu 24% = mrII = 80 cm3 · 1,18 g·cm-3 = 94,40 g
msI =
%
100
g
40
,
20
%
3
⋅
= 0,612 g
msII =
%
100
g
40
,
94
%
24
⋅
= 22,656 g
cp =
g
40
,
94
g
40
,
20
g
656
,
22
g
612
,0
· 100% = 20,27%
1
1
2
16.
- Za obliczenie masy chlorków w badanej wodzie (i porównanie
jej z normą) lub przeliczenie normy na objętość próbki wody.
- Za dokonanie oceny wody: Nadaje się do celów spożywczych.
Przykładowe rozwiązania:
I sposób (obliczenie masy chlorków w 1 dm3 badanej wody)
150 cm3 wody - 25 mg chlorków
1000 cm3 wody - X
X =
3
3
cm
150
mg
25
cm
1000
⋅
= 166,67 mg chlorków
(Porównanie z normą 166,67mg<250 mg) i wniosek
II sposób (obliczenie masy chlorków w 150 cm3 badanej wody na
podstawie normy)
1000 cm3 wody - 250 mg chlorków
150 cm3 wody - X
Jeżeli zdający popełni błąd rachunkowy
i sformułuje wniosek wynikający
z obliczeń otrzymuje 1 punkt.
1
1
2
Przykładowy zestaw zadań z chemii
Odpowiedzi i schemat punktowania - poziom rozszerzony
6
X =
3
3
cm
1000
mg
250
cm
150
⋅
= 37,5 mg chlorków
(Porównanie 37,5 mg>25 mg) i wniosek

## Linki

- [oryginalny arkusz — PDF](https://matura.lol/pdf/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona#page=8)
- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona/zad/15)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona%2Fzad%2F15)

## Podobne zadania

- [Zadanie 12](https://matura.lol/question/chemia-2026-styczen-probna-rozszerzona/zad/12) — Zadanie 12. (0-4) Tioacetamid w roztworze wodnym ulega hydrolizie z wydzieleniem siarkowodoru, więc jest stosowany do identyfikacji kationów metali, które tworz
- [Zadanie 23](https://matura.lol/question/chemia-2015-nowa-era-probna-rozszerzona/zad/23) — Zadanie 23. (0-4) Przeprowadzono dwuetapowe doświadczenie zilustrowane poniższym schematem. Etap I Etap II NaCl H2O + oranż metylowy B A H2SO4 Cp = 98% B NaOH C
- [Zadanie 32](https://matura.lol/question/chemia-2015-przykladowy-arkusz-cke-rozszerzona/zad/32) — Zadanie 32. (0-4) Przeprowadzono doświadczenie, podczas którego do zakwaszonego roztworu alaniny dodawano kroplami wodny roztwór wodorotlenku sodu i za pomocą p
- [Zadanie 16](https://matura.lol/question/chemia-2011-czerwiec-matura-rozszerzona/zad/16) — Zadanie 16. (4 pkt) Reakcja wodorotlenku chromu(III) z anionami chloranowymi(I) w środowisku zasadowym przebiega zgodnie ze schematem: 3 Cr(OH) + ClO- + OH- ⎯→ 

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
