# Chemia — zadanie 2

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona/zad/2
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Inne · 2007 (rozszerzona)
- rok: 2007
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- punkty: 3
- działy: budowa atomu

## Treść

Zadanie 2. (3 pkt)
Miedź jest mieszaniną dwóch izotopów, z których jeden zawiera w jądrze atomowym 34
neutrony i stanowi 72,7% tej mieszaniny. W jądrze atomowym drugiego izotopu znajduje się
a 36 neutronów.
v
5 EJ * LJ
3 Oblicz masę atomową miedzi.
5 rr 5 eS
o Obliczenia:
E
c
a
a
„a
Z,
E
N
$
Z
2
Ej
SEF eRe AG ooo W AAA pO TAE TĄ orz AJ
| :
Egzamin wstępny z chemii 3
Poziom rozszerzany a

## Odpowiedź

**Odpowiedź (oficjalny klucz CKE):** 2.
a) - Za ustalenie liczb masowych:
A pierwszego izotopu = 63
A drugiego izotopu = 65
b) - Za zastosowanie prawidłowej metody np. wzoru na średnią
ważoną.
- Za obliczenia i podanie poprawnego wyniku z jednostką:
m(at) = 63,546 u
Przykładowe rozwiązanie:
m(at) =
100
3,
27
65
7,
72
63
⋅
⋅
[u]
m(at) = 63,546 u
Uznaje się każde rozsądne przybliżenie,
np. 63,5 lub 63,6 ale nie 64.
1
1
1
3
3.
- Za ustalenie poprawnej liczby wiązań.
Kowalencyjne
spolaryzowane
Typ
wiązania
niespolaryzowane
ogółem
w tym
koordynacyjne
Liczba
wiązań
0 lub -
5
1
Brak wpisu w rubryce powoduje utratę
punktu.
1
1
4.
- Za zastosowanie prawidłowej metody łączącej dane
z szukanymi.
- Za obliczenia i podanie prawidłowego wyniku z jednostką:
m CO2 ≈ 10,6 g lub 11 g
Przykładowe rozwiązanie:
I sposób
pV = M
m RT
1
1
2
Przykładowy zestaw zadań z chemii
Odpowiedzi i schemat punktowania - poziom rozszerzony
3
m =
K
300
mol
K
dm
hPa
14
,
83
mol
g
44
dm
4
hPa
1500
1
1
3
1
3
⋅
⋅
⋅
⋅
⋅
⋅
⋅
= 10,58 g ≈ 10,6 g
II sposób
0
0
0
T
V
p ⋅
T
V
p ⋅
V0 =
hPa
1013
K
300
dm
4
hPa
1500
K
273
3
⋅
⋅
⋅
= 5,39 dm3
n CO2 =
1
3
3
mol
dm
4,
22
dm
39
,5
⋅
= 0,24 mola
m CO2 = 0,24 mol · 44 g · mol-1 = 10,56 g ≈ 10,6 g

## Linki

- [oryginalny arkusz — PDF](https://matura.lol/pdf/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona#page=2)
- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona/zad/2)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=chemia-2007-egzamin-wstepny-na-studia-rozszerzona%2Fzad%2F2)

## Podobne zadania

- [Zadanie 31](https://matura.lol/question/chemia-2002-maj-matura-rozszerzona/zad/31) — Zadanie 31. (5 pkt) Oblicz skład procentowy mieszaniny dwóch izotopów galu, wiedząc, że masa atomowa galu wynosi 69,72 u, a jądra atomowe tych izotopów zawieraj
- [Zadanie 15](https://matura.lol/question/chemia-2015-kwiecien-probna-rozszerzona/zad/15) — Zadanie 15. (4 pkt) Zaproponuj doświadczenie, w którym przygotujesz sobie tlenek srebra (Ag2O), potrzebny do przygotowania odczynnika Tollensa. a.) W tym celu w
- [Zadanie 11](https://matura.lol/question/chemia-2015-kwiecien-probna-rozszerzona/zad/11) — Zadanie 11. (3 pkt) Określ stopnie utlenienia wskazanych atomów w poniższych związkach: Substancja CO Fe3O4 K2S2O3 Mg(CN)2 Stopnie utlenienia
- [Zadanie 7](https://matura.lol/question/chemia-2013-styczen-probna-rozszerzona/zad/7) — Zadanie 7. (3 pkt) Dobierz współczynniki stechiometryczne w poniższej reakcji metodą jonowo-elektronową: (NH4)2S2O3 + KMnO4 + H2SO4  (NH4)2SO4 + K2SO4 + MnSO4 

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
