# Chemia — zadanie 2.99

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/2.99
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 2. Budowa materii, 2.6. Stosunki masowe w związkach chemicznych

## Treść

Oblicz, ile należy użyć molibdenu, aby otrzymać 300 g tlenku molibdenu(IV), wiedząc, że stosunek masowy molibdenu do tlenu w tym związku wynosi 3 : 1.

## Rozwiązanie — skul.pl

Wykorzystując dane zawarte w stosunku masowym pierwiastków w tlenku molibdenu(IV), możesz obliczyć masę całkowitą tego związku.
=
m_{c} = 3 g Mo + 1 g O
m_{c} = 4 g
Następnie, oznacz jako „x” szukaną masę molibdenu. Za pomocą proporcji oblicz ile potrzeba użyć molibdenu (x), aby otrzymać 300 g tlenku molibdenu(IV). W metodzie proporcji mnożymy wartości na krzyż.
x = szukana masa molibdenu
=
x =
x = 225 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** =
m_{c} = 3 g Mo + 1 g O
m_{c} = 4 g
=
x = szukana masa molibdenu
=
x =
x = 225 g
Odpowiedź: Do reakcji potrzeba użyć 225 g molibdenu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/2.99)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F2.99)

## Podobne zadania

- [Zadanie 2.93.b](https://matura.lol/question/skul-345/zad/2.93.b) — Korzystając z układu okresowego, napisz, ile wynosi średnia masa atomowa danych pierwiastków.
- [Zadanie 2.94.e](https://matura.lol/question/skul-345/zad/2.94.e) — Oblicz masę cząsteczkową.
- [Zadanie 2.93.a](https://matura.lol/question/skul-345/zad/2.93.a) — Korzystając z układu okresowego, napisz, ile wynosi średnia masa atomowa danych pierwiastków.
- [Zadanie 2.93.c](https://matura.lol/question/skul-345/zad/2.93.c) — Korzystając z układu okresowego, napisz, ile wynosi średnia masa atomowa danych pierwiastków.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
