# Chemia — zadanie 3.64

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.64
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 3. Reakcje chemiczne, 3.6. Prawo zachowania masy

## Treść

Wiedząc, że stosunek masowy pierwiastków w tlenku azotu(II) wynosi N : O = 7 : 8 oblicz, ile gramów tlenku uzyskasz z 20 g tlenu. Zapisz równanie reakcji.

## Rozwiązanie — skul.pl

Podczas uzgadniania równań reakcji, musisz podać współczynniki stechiometryczne w taki sposób, aby po prawej i lewej stronie równania reakcji było tyle samo atomów danego pierwiastka.
W pierwszym kroku oblicz ile azotu wzięło udział w reakcji. Oblicz masę azotu zapisując stosunek masowy i masę tlenu i azotu w postaci ułamka.
=
m_{O}= 20 g
m_{N} = ?
=
m_{N} =
m_{N} = 17,5 g
Następnie skorzystaj z prawa zachowania masy. Oblicz masę tlenku azotu(II) wiedząc, że masa substratów użytych do reakcji jest równa masie produktów powstałych podczas reakcji.
m_{NO} = 17,5 g + 20 g
m_{NO} = 37,5 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** N₂+ O₂→ 2NO
=
m_{O}= 20 g
m_{N} = ?
=
m_{N} =
m_{N} = 17,5 g
m_{NO} = 17,5 g + 20 g
m_{NO} = 37,5 g
Odpowiedź: W wyniku reakcji powstanie 37,5 g tlenku azotu(II).

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/3.64)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F3.64)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.62](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.62) — Zapisz równanie rozkładu wody i oblicz ile wodoru powstanie podczas rozkładu 18 kg wody, jeśli powstało 16 kg tlenu.
- [Zadanie 3.63](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.63) — Zapisz równanie reakcji cynku i tlenu. Oblicz ile gramów tlenku cynku uzyskano podczas reakcji 13 g cynku i 3,2 g tlenu.
- [Zadanie 3.65](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.65) — Korzystając z zapisu równania reakcji oblicz, objętość wydzielonego tlenku węgla(IV), wiedząc, że jego gęstość w warunkach doświadczenia wynosi 1,96 g/dm³.
- [Zadanie 3.66](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.66) — Zapisz równanie reakcji oraz oblicz masę uzyskanego w reakcji tlenku magnezu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
