# Chemia — zadanie 3.65

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.65
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 3. Reakcje chemiczne, 3.6. Prawo zachowania masy

## Treść

Korzystając z zapisu równania reakcji oblicz, objętość wydzielonego tlenku węgla(IV), wiedząc, że jego gęstość w warunkach doświadczenia wynosi 1,96 g/dm³.

## Rozwiązanie — skul.pl

Skorzystaj z prawa zachowania masy. Prawo to zakłada, że masa powstałych produktów jest równa masie wykorzystanych substratów.
W pierwszym kroku oblicz, jaką masę miał powstały podczas reakcji tlenek węgla(IV).
Oblicz, ile tlenu powstało po reakcji, odejmując od masy tlenku żelaza(III) masę żelaza (produktu reakcji).
m_{O} = 16 g Fe₂O₃- 11,2 g Fe
m_{O} = 4,8 g
Następnie oblicz masę tlenku węgla(IV) dodając do masy tlenku węgla(II) masę tlenu obliczoną we wcześniejszym punkcie.
m_{CO2} = 8,4 g CO + 4,8 g
m_{CO2} = 13,2 g
Następnie oblicz objętość tlenku węgla(IV). Skorzystaj z metody proporcji.
1,96 g CO₂ ---- 1 dm₃
13,2 g CO₂ ---- x
x = 6,73 dm³
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** V_{CO2} = ?
Masa tlenku w tlenku żelaza(III) wynosi:
m_{O} = 16 g Fe₂O₃- 11,2 g Fe
m_{O} = 4,8 g
m_{CO2} = 8,4 g CO + 4,8 g
m_{CO2} = 13,2 g
1,96 g CO₂ ---- 1 dm₃
13,2 g CO₂ ---- x
x = 6,73 dm³
Odpowiedź: Objętość dwutlenku węgla po reakcji to 6,73 dm³.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/3.65)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F3.65)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.62](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.62) — Zapisz równanie rozkładu wody i oblicz ile wodoru powstanie podczas rozkładu 18 kg wody, jeśli powstało 16 kg tlenu.
- [Zadanie 3.63](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.63) — Zapisz równanie reakcji cynku i tlenu. Oblicz ile gramów tlenku cynku uzyskano podczas reakcji 13 g cynku i 3,2 g tlenu.
- [Zadanie 3.64](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.64) — Wiedząc, że stosunek masowy pierwiastków w tlenku azotu(II) wynosi N : O = 7 : 8 oblicz, ile gramów tlenku uzyskasz z 20 g tlenu. Zapisz równanie reakcji.
- [Zadanie 3.66](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.66) — Zapisz równanie reakcji oraz oblicz masę uzyskanego w reakcji tlenku magnezu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
