# Chemia — zadanie 3.68

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.68
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 3. Reakcje chemiczne, 3.6. Prawo zachowania masy

## Treść

Oblicz, czy podczas redukcji 120 g tlenku miedzi(II) powstanie dostateczna ilości miedzi, aby pokryć warstwą o grubości 0,2 mm obustronnie blaszkę o wymiarach 2 cm x 4 cm?

## Rozwiązanie — skul.pl

W pierwszym kroku określ, czy ilość substratów użyta do zajścia reakcji jest dostateczna. Stwórz proporcję. Jako”x” oznacz masę wodoru, jaką należy użyć w reakcji ze 120 g tlenku miedzi(II). Z proporcji wynika, że do zajścia reakcji potrzeba 3 g wodoru, więc do reakcji użyto nadmiaru wodoru (8 g).
CuO + H₂→ Cu + H₂O
80 g CuO --- 2 g H₂
120 g CuO ---- x g H₂
x = 3 g
Następnie oblicz, ile miedzi otrzymamy w tej reakcji. Stwórz proporcję. Jako „x” oznacz miedź.
80 g CuO --- 64 g Cu
120 g CuO ---- x g Cu
x = 96 g Cu
Oblicz, jaką objętość miedzi potrzeba by pokryć blaszkę z obu stron. Pomnóż wymiary blaszki z grubością warstwy miedzi, całość pomnóż razy dwa (obustronnie chcemy pokryć blaszkę).
1 mm = 0,1 cm
0,2 mm = 0,02 cm
V = 0,02 • 2 • 4 • 2
V = 0,32 cm³
Następnie skorzystaj z wartości gęstości miedzi (odczytaj z tablic na końcu zbioru). Oblicz, ile cm³
miedzi, otrzymaliśmy w tej reakcji, jeśli masa miedzi jest równa 96 g. Stwórz proporcję. Jako „y” oznacz objętość miedzi. Wynik jest większy od 0,32 cm³ , czyli objętości niezbędnej do pokrycia obustronnie blaszki.
d_{Cu} = 8,93 g/cm³
8,93 g Cu --- 1 cm³
96 g Cu ------- y cm³
y = 10,7 cm³
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** m_{CuO} = 64 g + 16 g
m_{CuO} = 80 g
m_{H2}= 2 g
CuO + H₂→ Cu + H₂O
80 g CuO --- 2 g H₂
120 g CuO ---- x g H₂
x = 3 g
80 g CuO --- 64 g Cu
120 g CuO ---- x g Cu
x = 96 g Cu
1 mm = 0,1 cm
0,2 mm = 0,02 cm
V = 0,02 • 2 • 4 • 2
V = 0,32 cm³
d_{Cu} = 8,93 g/cm³
8,93 g Cu --- 1 cm³
96 g Cu ------- y cm³
y = 10,7 cm³

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/3.68)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F3.68)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.62](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.62) — Zapisz równanie rozkładu wody i oblicz ile wodoru powstanie podczas rozkładu 18 kg wody, jeśli powstało 16 kg tlenu.
- [Zadanie 3.63](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.63) — Zapisz równanie reakcji cynku i tlenu. Oblicz ile gramów tlenku cynku uzyskano podczas reakcji 13 g cynku i 3,2 g tlenu.
- [Zadanie 3.64](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.64) — Wiedząc, że stosunek masowy pierwiastków w tlenku azotu(II) wynosi N : O = 7 : 8 oblicz, ile gramów tlenku uzyskasz z 20 g tlenu. Zapisz równanie reakcji.
- [Zadanie 3.65](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.65) — Korzystając z zapisu równania reakcji oblicz, objętość wydzielonego tlenku węgla(IV), wiedząc, że jego gęstość w warunkach doświadczenia wynosi 1,96 g/dm³.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
