# Chemia — zadanie 3.70

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.70
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 3. Reakcje chemiczne, 3.6. Prawo zachowania masy

## Treść

Oblicz, czy w 50 dm³ tlenku węgla(IV) w warunkach normalnych można spalić całkowicie 75 g magnezu.

## Rozwiązanie — skul.pl

Skorzystaj ze wzoru na gęstość i oblicz masę tlenku węgla, jaką wykorzystano w reakcji.
d =
/ • V
m_{CO2} = d • V
m_{CO2} = 50 dm³• 1,96 g/dm³
m_{CO2} = 98 g
Zapisz równanie reakcji. Stwórz proporcję, w której jako „x” oznaczysz masę tlenku węgla(IV). Oblicz proporcję mnożąc wartości znajdujące się po przekątnej względem siebie. Wartość naprzeciwko „X” wstaw do mianownika równania.
2Mg + CO₂→ 2MgO + C
m_{CO2}= 44 g
2Mg + CO₂→ 2MgO + C
48 g Mg --- 44 g CO₂
75 g Mg --- x g CO₂
x = 68,75 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** d =
/ • V
m_{CO2} = d • V
m_{CO2} = 50 dm³• 1,96 g/dm³
m_{CO2} = 98 g
2Mg + CO₂→ 2MgO + C
m_{CO2}= 44 g
2Mg + CO₂→ 2MgO + C
48 g Mg --- 44 g CO₂
75 g Mg --- x g CO₂
x = 68,75 g
Odpowiedź: Na spalenie 75 g magnezu potrzeba zużyć 68,75 g tlenku węgla(IV), więc jest to wystarczająca ilość tego gazu do spalenia w całości magnezu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/3.70)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F3.70)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.62](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.62) — Zapisz równanie rozkładu wody i oblicz ile wodoru powstanie podczas rozkładu 18 kg wody, jeśli powstało 16 kg tlenu.
- [Zadanie 3.63](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.63) — Zapisz równanie reakcji cynku i tlenu. Oblicz ile gramów tlenku cynku uzyskano podczas reakcji 13 g cynku i 3,2 g tlenu.
- [Zadanie 3.64](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.64) — Wiedząc, że stosunek masowy pierwiastków w tlenku azotu(II) wynosi N : O = 7 : 8 oblicz, ile gramów tlenku uzyskasz z 20 g tlenu. Zapisz równanie reakcji.
- [Zadanie 3.65](https://matura.lol/question/skul-345/zad/3.65) — Korzystając z zapisu równania reakcji oblicz, objętość wydzielonego tlenku węgla(IV), wiedząc, że jego gęstość w warunkach doświadczenia wynosi 1,96 g/dm³.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
