# Chemia — zadanie 4.40

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/4.40
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 4. Powietrze i inne gazy, 4.4. Tlenki i ich zastosowanie

## Treść

Oblicz masę tlenku miedzi(II), którą zużyto w reakcji redukcji wodorem, jeśli wiesz, że podczas tego procesu powstało 9 g wody.

## Rozwiązanie — skul.pl

W pierwszym kroku oblicz masę cząsteczkową tlenku miedzi(II), w tym celu skorzystaj z wartości mas atomowych pierwiastków zawartych w układzie okresowym.
m_{CuO} = 64 g + 16 g
m_{CuO} = 80 g
Następnie zapisz równanie reakcji chemicznej, uzgodnij równanie.
CuO + H₂→ Cu + H₂O
Teraz oblicz masę tlenku miedzi(II), jaką zużyto w czasie reakcji. Stwórz proporcję, w której jako „x” oznacz szukaną masę tlenku miedzi(II). Przemnóż wartości na krzyż. Wartość znajdującą się po przekątnej w stosunku do „x” zapisz w mianowniku ułamka.
80 g CuO ---- 18 g H₂O
x g CuO ----- 9 g H₂O
x =
x = 40 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** m_{H2O} = 18 g
m_{CuO} = 64 g + 16 g
m_{CuO} = 80 g
CuO + H₂→ Cu + H₂O
80 g CuO ---- 18 g H₂O
x g CuO ----- 9 g H₂O
x =
x = 40 g
Odpowiedź: W reakcji zużyto 40 g tlenku miedzi(II).

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/4.40)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F4.40)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.27.a](https://matura.lol/question/skul-345/zad/4.27.a) — Oblicz masę cząsteczkową podanych związków.
- [Zadanie 4.27.d](https://matura.lol/question/skul-345/zad/4.27.d) — Oblicz masę cząsteczkową podanych związków.
- [Zadanie 4.25.d](https://matura.lol/question/skul-345/zad/4.25.d) — Napisz wzory sumaryczne podanych związków.
- [Zadanie 4.25.c](https://matura.lol/question/skul-345/zad/4.25.c) — Napisz wzory sumaryczne podanych związków.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
