# Chemia — zadanie 5.106

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.106
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, Testy podsumowujące- część III

## Treść

Ile tlenku wapnia otrzymano z rozkładu 250 kg węglanu wapnia.

## Rozwiązanie — skul.pl

m_{CaCO3} = 40 kg + 12 kg + 16 kg • 3
m_{CaCO3} = 100 kg
m_{CaO} = 40 kg + 16 kg
m_{CaO} = 56 kg
CaCO₃→ CaO + CO₂
100 kg CaCO₃ ---- 56 kg CaO
250 kg CaCO₃ ---- x kg CaO
x =
x = 140 kg CaO

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** B. 140 kg tlenku wapnia

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.106)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.106)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.104](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.104) — Wskaż reakcję chemiczną.
- [Zadanie 5.105](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.105) — Wskaż masę H₂SO₄
- [Zadanie 5.107](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.107) — Wskaż wzór sumaryczny związku chloru z tlenem, dla którego stosunek masowy chloru do tlenu wynosi 9 : 8.
- [Zadanie 5.108](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.108) — Jaka masa sodu połączy się z 32 g tlenu, jeśli stosunek masowy sodu z tlenem wynosi Na : O = 23 : 8.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
