# Chemia — zadanie 5.49

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.49
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.4. Stężenie procentowe roztworu

## Treść

Oblicz masę siarczanu(VI) magnezu i wody potrzebne do przygotowania 750 cm³ roztworu o stężeniu 20%. Gęstość roztworu wynosi 1,2198 g/cm³.

## Rozwiązanie — skul.pl

W pierwszym kroku oblicz masę roztworu. Skorzystaj z podanej gęstości roztworu i objętości. Zapisz proporcję, gdzie jako”X” oznacz masę roztworu. Wartości znajdujące się po przekątnej względem siebie pomnóż, a wartość po przekątnej względem „x” wstaw do mianownika ułamka.
1,2198 g roztworu ----- 1 cm³
X g roztworu ------------- 750 cm³
X = 914,85 g
Następnie, oblicz masę siarczanu(VI) magnezu. Skorzystaj z informacji, że stężenie procentowe roztworu ma wynieść 20%.
Cp = 20%
mₛ = 0,2 • 914,85 g
mₛ = 182,97 g
Aby obliczyć masę wody, odejmij od masy całkowitej roztworu masę siarczanu(VI) magnezu.
m_{H2O} = 914,85 g – 182,97 g
m_{H2O} = 731,88 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** 1,2198 g roztworu ----- 1 cm³
X g roztworu ------------- 750 cm³
X = 914,85 g
Cp = 20%
mₛ = 0,2 • 914,85 g
mₛ = 182,97 g
m_{H2O} = 914,85 g – 182,97 g
m_{H2O} = 731,88 g
Odpowiedź: Do przygotowania roztworu potrzebna 182,97 g siarczanu(VI) magnezu i 731,88 g wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.49)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.49)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.38](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.38) — Wybierz z podanego zestawu szkła te przyrządy, które posłużą do przygotowania 250 g wodnego roztworu cukru o stężeniu 3%.
- [Zadanie 5.39](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.39) — Napisz po kolei, jakie działania trzeba podjąć, aby otrzymać 150 g roztworu cukru o stężeniu 20%.
- [Zadanie 5.40](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.40) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 25 g chlorku złota(III) w 150 g wody.
- [Zadanie 5.41](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.41) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 20 g parafiny w 50 cm³ benzyny.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
