# Chemia — zadanie 5.50

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.50
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.4. Stężenie procentowe roztworu

## Treść

Oblicz stężenie procentowe nasyconego w temperaturze 20°C roztworu chlorku potasu. Rozpuszczalność chlorku potasu w tej temperaturze wynosi 34 g / 100 g H₂O.

## Rozwiązanie — skul.pl

Skorzystaj z podanej rozpuszczalności. Na jej podstawie oblicz masę roztworu. Dodaj do siebie masę chlorku potasu i wody.
mₛ = 34 g
m_{r} = 34 g + 100 g
m_{r} = 134 g
Skorzystaj ze wzoru na stężenie procentowe. Wstaw wartości do wzoru i oblicz.
Cp =
Cp =
Cp = 25,37%
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mₛ = 34 g
m_{r} = 34 g + 100 g
m_{r} = 134 g
Cp =
Cp =
Cp = 25,37%
Odpowiedź: Stężenie procentowe roztworu wynosi 25,37%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.50)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.50)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.38](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.38) — Wybierz z podanego zestawu szkła te przyrządy, które posłużą do przygotowania 250 g wodnego roztworu cukru o stężeniu 3%.
- [Zadanie 5.39](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.39) — Napisz po kolei, jakie działania trzeba podjąć, aby otrzymać 150 g roztworu cukru o stężeniu 20%.
- [Zadanie 5.40](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.40) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 25 g chlorku złota(III) w 150 g wody.
- [Zadanie 5.41](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.41) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 20 g parafiny w 50 cm³ benzyny.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
