# Chemia — zadanie 5.55

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.55
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.4. Stężenie procentowe roztworu

## Treść

Oblicz, ile należy odważyć jodku potasu, jodu i wody, aby przygotować 250 g płynu Lugola zawierającego 1% jodu oraz 2,5% jodku potasu.

## Rozwiązanie — skul.pl

Oblicz masę jodku potasu (i analogicznie jodu). Wiedząc, że stężenie procentowe jodku potasu w płynie Lugola ma wynosić 2,5% (co oznacza 2,5 setnych części ze 100%,
= 0,025) wykonaj działanie:
C_{KI}= 2,5%
m_{KI} = 250 g • 0,025
m_{KI} = 6,25 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** C_{KI}= 2,5%
m_{KI} = 250 g • 0,025
m_{KI} = 6,25 g
C_{I2} = 1%
m_{I2} = 250 g • 0,01
m_{I2} = 2,5 g
Odpowiedź: Do przygotowania 250 g płynu Lugola należy użyć 6,25 g jodku potasu i 2,5 g jodu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.55)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.55)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.38](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.38) — Wybierz z podanego zestawu szkła te przyrządy, które posłużą do przygotowania 250 g wodnego roztworu cukru o stężeniu 3%.
- [Zadanie 5.39](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.39) — Napisz po kolei, jakie działania trzeba podjąć, aby otrzymać 150 g roztworu cukru o stężeniu 20%.
- [Zadanie 5.40](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.40) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 25 g chlorku złota(III) w 150 g wody.
- [Zadanie 5.41](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.41) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 20 g parafiny w 50 cm³ benzyny.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
