# Chemia — zadanie 5.56

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.56
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.4. Stężenie procentowe roztworu

## Treść

Oblicz, jaką ma masę kofeina w 2 g torebce czarnej herbaty, jeżeli suche liście czarnej herbaty zawierają ok. 2,7% kofeiny.

## Rozwiązanie — skul.pl

2,7% oznacza 2,7 setnych części z całości (w tym przypadku z 2 g – masa torebki herbaty), czyli można to zapisać jako
= 0,027. Wykonaj mnożenie, aby dowiedzieć się, ile g ma 2,7% kofeiny z 2 g herbaty.
2,7% = 0,027
m = 0,027 • 2 g
m = 0,054 g
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** 2,7% = 0,027
m = 0,027 • 2 g
m = 0,054 g
Odpowiedź: Masa kofeiny w dwugramowej torebce herbaty wynosi 0,054 g.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.56)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.56)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.38](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.38) — Wybierz z podanego zestawu szkła te przyrządy, które posłużą do przygotowania 250 g wodnego roztworu cukru o stężeniu 3%.
- [Zadanie 5.39](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.39) — Napisz po kolei, jakie działania trzeba podjąć, aby otrzymać 150 g roztworu cukru o stężeniu 20%.
- [Zadanie 5.40](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.40) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 25 g chlorku złota(III) w 150 g wody.
- [Zadanie 5.41](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.41) — Oblicz stężenie procentowe roztworu 20 g parafiny w 50 cm³ benzyny.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
