# Chemia — zadanie 5.60

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.60
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.5. Rozcieńczanie i zatężanie roztworów

## Treść

Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego po dolaniu 100 g wody do 300 g roztworu bromku kobaltu(III) o stężeniu 15%.

## Rozwiązanie — skul.pl

Oblicz masę otrzymanego roztworu. Dodaj do 300 g masę dolanej wody.
m_{r} = 300 g + 100 g
m_{r} = 400 g
Następnie oblicz masę bromku kobaltu(III) jaka była w 300 g roztworu 15%.
mₛ = 0,15 • 300 g
mₛ = 45 g
Skorzystaj ze wzoru na stężenie procentowe. Wstaw odpowiednie wartości i oblicz.
Cp =
Cp =
Cp = 11,25%
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** m_{r} = 300 g + 100 g
m_{r} = 400 g
mₛ = 0,15 • 300 g
mₛ = 45 g
Cp =
Cp =
Cp = 11,25%
Odpowiedź: Stężenie procentowe wynosi 11,25%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.60)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.60)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.59.1](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.1) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.4](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.4) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.2](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.2) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.3](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.3) — Dopasuj rysunki do opisów.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
