# Chemia — zadanie 5.67

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.67
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne, 5.5. Rozcieńczanie i zatężanie roztworów

## Treść

Oblicz stężenie procentowe roztworu po odparowaniu z 1500 g 2% roztworu 1000 g rozpuszczalnika.

## Rozwiązanie — skul.pl

W pierwszym kroku oblicz masę substancji rozpuszczonej w 1500 g 2% roztworu. Masa substancji rozpuszczonej w tym roztworze, jak i po odparowaniu rozpuszczalnika nie zmieni się, więc mₛ₁ = mₛ₂.
mₛ₁ = 0,02 • 1500 g
mₛ₁ = 30 g
Następnie, oblicz masę roztworu po odparowaniu 1000 g rozpuszczalnika. Od masy początkowej odejmij masę odparowanego rozpuszczalnika.
m_{r2} = 1500 g – 1000 g
m_{r2} = 500 g
Skorzystaj ze wzoru na stężenie procentowe. Wstaw do wzoru obliczone wartości.
Cₚ₂ =
Cₚ₂ =
Cₚ₂ = 6%
Sformułuj odpowiedź.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Cₚ₁ = 2%
m_{r1} = 1500 g
mₛ₁ = 0,02 • 1500 g
mₛ₁ = 30 g
m_{r2} = 1500 g – 1000 g
m_{r2} = 500 g
mₛ₁ = mₛ₂
mₛ₂= 30 g
Cₚ₂ = ?
Cₚ₂ =
Cₚ₂ =
Cₚ₂ = 6%
Odpowiedź: Stężenie procentowe zatężonego roztworu wynosi 6%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-345/zad/5.67)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-345%2Fzad%2F5.67)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.59.1](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.1) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.4](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.4) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.2](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.2) — Dopasuj rysunki do opisów.
- [Zadanie 5.59.3](https://matura.lol/question/skul-345/zad/5.59.3) — Dopasuj rysunki do opisów.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
