# Fizyka — zadanie 4.18.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-371/zad/4.18.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Fizyka · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: IV. Praca i Energia, 25. Przemiany energii mechanicznej

## Treść

Oblicz energię kinetyczną i potencjalną piłki w czasie spadku swobodnego.

## Rozwiązanie — skul.pl

Na wysokości 20 m w chwili początkowej ciało ma tylko energię potencjalną. Eₚ = 10 N ⋅ 40 m = 400 J
W czasie lotu, na wysokości 20 m ciało ma energię potencjalną Eₚ = 10 N ⋅ 20 m = 200 J. Z zasady zachowania energii wiesz, że przy poruszaniu się bez oporów suma energii kinetycznej i potencjalnej będzie stała. Eₖ = 400 J-200 J = 200 J.
Na poziomie 0 m tuż przed zderzeniem z ziemią ciało ma energię potencjalną równą 0 J i energię kinetyczną 400 J, aby zasada zachowania energii była spełniona.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** 40 m Eₚ = 400 J; Eₖ = 0 J; Eₚ + Eₖ = 200 J
20 m Eₚ = J; Eₖ = 200 J; Eₚ + Eₖ = 200 J
0 m Eₚ = 0 J; Eₖ = 2400 J; Eₚ + Eₖ = 200 J

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-371/zad/4.18.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-371%2Fzad%2F4.18.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.18.a](https://matura.lol/question/skul-371/zad/4.18.a) — Oblicz energię kinetyczną i potencjalną piłki w czasie spadku swobodnego.
- [Zadanie 4.20](https://matura.lol/question/skul-371/zad/4.20) — Oblicz wysokość, na jaką wzniesie się piłka.
- [Zadanie 4.21](https://matura.lol/question/skul-371/zad/4.21) — Zapisz swoje przewidywania co do zachowania się wahadła. Wykonaj doświadczenie.
- [Zadanie 4.19](https://matura.lol/question/skul-371/zad/4.19) — Narysuj wykres energii kinetycznej i potencjalnej ciała w czasie ruchu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
