# Chemia — zadanie 5.15

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.15
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne., 5.4. Stężenie procentowe roztworu.

## Treść

W tym zadaniu oblicz i odpowiedz na pytanie, w którym roztworze jest więcej wody: w 250 g roztworu o stężeniu 15% czy w 300 g roztworu o stężeniu 12%.

## Rozwiązanie — skul.pl

W tym zadaniu skorzystaj ze wzoru na stężenie procentowe: Cₚ =
∙ 100%, gdzie Cₚ – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{r} – masa roztworu. Masa roztworu jest to masa substancji i masa wody.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** - 250 g roztworu o stężeniu 15%:
m_{R} = 250 g
Cₚ = 15%
Szukane:
m_{S} =?
m_{wody} =?
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
Cₚ =
∙ 100% / ∙ mr
Cₚ∙ m_{r} = m_{S} ∙ 100% / ÷100%
m_{S} =
=
= 37,5 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody} = m_{R} - m_{S}
m_{wody} = 250 g – 37,5 g = 212,5 g
- 300 g roztworu o stężeniu 12%
m_{R} = 300 g
Cₚ = 12%
Szukane:
m_{S} =?
m_{wody} =?
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
Cₚ =
∙ 100% / ∙ mr
Cₚ∙ m_{r} = m_{S} ∙ 100% / ÷100%
m_{S} =
=
= 36 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody} = m_{R} - m_{S}
m_{wody} = 300 g – 36 g = 264 g
Odpowiedź: W 300 g 12-procentowego roztworu znajduje się więcej wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-420/zad/5.15)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-420%2Fzad%2F5.15)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.18.a](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.18.a) — W tym zadaniu w dostępnych źródłach poszukaj informacji na temat innych sposobów wyrażania stężenia roztworu oraz praktycznego zastosowania pojęcia stężenia.
- [Zadanie 5.18.b](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.18.b) — W tym zadaniu w dostępnych źródłach poszukaj informacji na temat innych sposobów wyrażania stężenia roztworu oraz praktycznego zastosowania pojęcia stężenia.
- [Zadanie 5.14](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.14) — W tym zadaniu oblicz, ile kilogramów soli można otrzymać po całkowitym odparowaniu wody z 1 tony wody morskiej, która jest 0,7-procentowym roztworem soli.
- [Zadanie 5.16](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.16) — W tym zadaniu oblicz i odpowiedz na pytanie jakie jest stężenie procentowe nasyconego w temperaturze 40⁰C roztworu cukru.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
