# Chemia — zadanie 5.21

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.21
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: 5. Woda i roztwory wodne., 5.5. Zmiana stężenia procentowego.

## Treść

W tym zadaniu oblicz i odpowiedz na pytanie, jakie stężenie ma roztwór, który powstał przez dodanie do 150 g roztworu saletry o stężeniu 5%, dodano 10 g saletry.

## Rozwiązanie — skul.pl

W tym zadaniu skorzystaj ze wzoru na stężenie procentowe: Cₚ =
∙ 100%, gdzie Cₚ – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{r} – masa roztworu. Masa roztworu jest to masa substancji i masa wody.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{R1} = 150 g
Cₚ₁ = 5%
m_{S1} = 10 g
Szukane:
Cₚ₂=?
Cₚ =
∙ 100% / ∙ mr
Cₚ∙ m_{r} = m_{S} ∙ 100% / ÷100%
m_{S} =
=
= 7,5 g
m_{S2} = m_{S1} + m_{S}
m_{S2} = 7,5 g + 10 g = 17,5 g
m_{R2} = m_{R1} + m_{S}
m_{R2} = 150 g + 10 g = 160 g
Cₚ₂ =
∙ 100%
Cₚ₂ =
∙ 100%
Cₚ₂ = 10,94%
Odpowiedz: Otrzymany roztwór ma stężenie 10,94%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-420/zad/5.21)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-420%2Fzad%2F5.21)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.22.b](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.22.b) — W tym zadaniu w dostępnych źródłach poszukaj informacji na temat sposobu pozyskiwania soli w warzelniach oraz metody krzyża wykorzystywanej do szybkiego przelic
- [Zadanie 5.22.a](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.22.a) — W tym zadaniu w dostępnych źródłach poszukaj informacji na temat sposobu pozyskiwania soli w warzelniach oraz metody krzyża wykorzystywanej do szybkiego przelic
- [Zadanie 5.19](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.19) — W tym zadaniu odpowiedz na pytanie, jakimi sposobami można uzyskać zmianę stężenia roztworu.
- [Zadanie 5.20](https://matura.lol/question/skul-420/zad/5.20) — W tym zadaniu oblicz i odpowiedź na pytanie, jakie stężenie procentowe będzie miał roztwór otrzymany przez odparowanie 50 g wody z 1 kg roztworu o stężeniu 5%.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
