# Chemia — zadanie 3.18.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.18.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 18. Masa cząsteczkowa, mol i masa molowa

## Treść

Ile moli stanowi 500 g atomów O?

## Rozwiązanie — skul.pl

Informację o masie atomu tlenu uzyskujemy z układu okresowego pierwiastków chemicznych. Jeden atom tlenu waży 16 g/mol. Znając masę cząsteczek tlenu w 1 molu możemy policzyć, ile cząsteczek jest w 500 g:
1 mol — 16 g
x — 500 g
x = 1 ∙ 500 : 16 = 31,25 [moli]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** M_{atomu tlenu} = 16 g/mol
1 mol — 16 g
x — 500 g
x = 1 ∙ 500 : 16 = 31,25 [moli]
Odpowiedź: 500 g atomów tlenu stanowi 31,25 moli.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.18.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.18.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.8.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.a) — Ile moli jest w 2 g cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.b) — Jaka jest masa molowa cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.a) — Jaka jest masa molowa atomów tlenu?
- [Zadanie 3.5.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.c) — Jaka jest masa molowa cząsteczek wody?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
