# Chemia — zadanie 3.19.a

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.19.a
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 18. Masa cząsteczkowa, mol i masa molowa

## Treść

Ile atomów jest w 4 g siarki?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: W układzie okresowym należy sprawdzić masę atomową siarki. Jest ona równa 32 u, więc masa molowa atomu siarki to 32 g/mol. Znając masę obecną w 1 molu możemy policzyć, ile moli stanowić będą 4 gramy:
1 mol — 32 g
x — 4 g
x = 1 ∙ 4 : 32 = 0,125 [moli]
Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Aby obliczyć liczbę atomów, należy skorzystać ze wzoru: N = liczba moli ∙ 6,023 ∙ 10²³, gdzie N oznacza liczbę atomów: N = 0,125 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 0,75 ∙ 10²³ [atomów siarki].

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** M_{atomu siarki} = 32 g/mol
1 mol — 32 g
x — 4 g
x = 1 ∙ 4 : 32 = 0,125 [moli]
N = 0,125 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 0,75 ∙ 10²³ [atomów siarki]
Odpowiedź: W 4 gramach siarki jest 0,125 0,75 ∙ 10²³ atomów siarki.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.19.a)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.19.a)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.8.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.a) — Ile moli jest w 2 g cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.b) — Jaka jest masa molowa cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.a) — Jaka jest masa molowa atomów tlenu?
- [Zadanie 3.5.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.c) — Jaka jest masa molowa cząsteczek wody?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
