# Chemia — zadanie 3.19.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.19.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 18. Masa cząsteczkowa, mol i masa molowa

## Treść

Ile atomów jest w 4 g wody?

## Rozwiązanie — skul.pl

Woda jest cząsteczką trójatomową – H₂O, więc na masę molową cząsteczki składa się masa dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Jeden atom tlenu waży 16 g/mol. Jeden atom wodoru waży 1 g/mol. Stąd jeden mol tlenu waży: 16 g/mol + 1 g/mol ∙ 2 = 18 g/mol.
Informację o masie atomu tlenu uzyskujemy z układu okresowego pierwiastków chemicznych.
Znając masę cząsteczek tlenu w 1 molu możemy policzyć, ile cząsteczek jest w 4 g:
1 mol — 18 g
x — 4 g
x = 1 ∙ 4 : 18 = 0,222 [moli]
Na 1 mol wody przypadają 2 mole wodoru i 1 mol tlenu → Na 0,222 moli wody przypadają 0,444 mole wodoru i 0,222 mole tlenu.
Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Aby obliczyć liczbę atomów, należy skorzystać ze wzoru: N = liczba moli ∙ 6,023 ∙ 10²³, gdzie N oznacza liczbę atomów. Musimy zsumować liczbę atomów wodoru i tlenu:
N = 0,222 ∙ 6,023 ∙ 10²³ + 0,444 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 1,337 ∙ 10²³ + 2,674 ∙ 10²³ = 4,01 ∙ 10²³ [atomów]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** M_{cząsteczki wody} = 18 g/mol
1 mol — 18 g
x — 4 g
x = 1 ∙ 4 : 32 = 0,222 [moli]
Na 1 mol wody przypadają 2 mole wodoru i 1 mol tlenu → Na 0,222 moli wody przypadają 0,444 mole wodoru i 0,222 mole tlenu.
N = 0,222 ∙ 6,023 ∙ 10²³ + 0,444 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 1,337 ∙ 10²³ + 2,674 ∙ 10²³ = 4,01 ∙ 10²³ [atomów]
Odpowiedź: W 4 gramach wody jest 4,01 ∙ 10²³ atomów.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.19.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.19.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.8.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.a) — Ile moli jest w 2 g cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.b) — Jaka jest masa molowa cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.a) — Jaka jest masa molowa atomów tlenu?
- [Zadanie 3.5.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.c) — Jaka jest masa molowa cząsteczek wody?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
