# Chemia — zadanie 3.22

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.22
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 19. Wzór empiryczny i rzeczywisty

## Treść

Jaki jest wzór rzeczywisty i empiryczny tlenku siarki o masie 80 g/mol, w którym siarka stanowi 40%?

## Rozwiązanie — skul.pl

Wzór rzeczywisty odzwierciedla faktyczną ilość atomów w cząsteczce. Wzór empiryczny to wzór, który pokazuje tylko proporcje ilościowe między pierwiastkami – wyrażamy go przy pomocy najmniejszych możliwych liczb całkowitych.
Stosunek masowy pierwiastków w danym związku jest stały. Oznacza to, że pierwiastki zawsze występują w ściśle określonych stosunkach, niezależnie od ilości związku. Procentowy udział masowy pierwiastka o masie A = (A : masa związku) ∙ 100%.
Krok 1: Do powyższego wzoru należy podstawić znane dane (procentowy udział siarki i masę związku).
%S = masa siarki : masa związku ∙ 100%
40 = masa siarki : 80 ∙ 100
Krok 2: Obie strony równania mnożymy razy 80, by wyeliminować mianownik. Następnie dzielimy obie strony równania przez 100, by uzyskać masę siarki w tym związku.
40 = masa siarki : 80 ∙ 100 / ∙ 80
3200 = 100 ∙ masa siarki / : 100
masa siarki = 32 [g]
Krok 3: Skorzystaj z układu okresowego, by uzyskać informację o masie molowej atomu siarki (32 g/mol). Wynika z tego, że jest tylko jeden atom siarki.
Krok 4: Analogiczne obliczenia należy przeprowadzić dla tlenu – jego zawartość procentowa w związku to 60%.
Procentowy udział tlenu (%O) = 100% – 40% = 60%
%O = masa tlenu : masa związku ∙ 100%
60 = masa tlenu : 80 ∙ 100 / ∙ 80
4800 = 100 ∙ masa tlenu / : 100
masa tlenu = 48 [g] → Jeden atom tlenu ma masę molową 16 g/mol, więc w tym związku są trzy atomy O.
Krok 5: Ustalenie wzoru na podstawie wiedzy o ilości atomów → SO₃.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Wzór tlenku: SₓO_{y}
Procentowy udział siarki (%S) = 40%
%S = masa siarki : masa związku ∙ 100%
40 = masa siarki : 80 ∙ 100 / ∙ 80
3200 = 100 ∙ masa siarki / : 100
masa siarki = 32 [g] → Jeden atom siarki ma masę molową 32 g/mol, więc w tym związku jest tylko jeden atom S.
Procentowy udział tlenu (%O) = 100% – 40% = 60%
%O = masa tlenu : masa związku ∙ 100%
60 = masa tlenu : 80 ∙ 100 / ∙ 80
4800 = 100 ∙ masa tlenu / : 100
masa tlenu = 48 [g] → Jeden atom tlenu ma masę molową 16 g/mol, więc w tym związku są trzy atomy O.
Odpowiedź: Wzór empiryczny i rzeczywisty: SO₃.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.22)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.22)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.25.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.25.b) — Jaki jest masowy procentowy skład w H₂SO₃?
- [Zadanie 3.25.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.25.a) — Jaki jest masowy procentowy skład w XₐY_{b}?
- [Zadanie 3.20.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.20.a) — Jaki jest masowy skład procentowy pierwiastków w CO₂?
- [Zadanie 3.25.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.25.c) — Jaki jest masowy procentowy skład w C₆H₁₂O₆?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
