# Chemia — zadanie 3.42.d

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.d
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 21. Prawo Clapeyrona

## Treść

Jaka jest objętość 140 g azotu w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?

## Rozwiązanie — skul.pl

1. Aby rozwiązać tego typu zadania, musimy skorzystać z równania Clapeyrona. Równanie to obrazuje zależności między ilością gazu (w molach), objętością a warunkami (ciśnieniem i temperaturą):
p ∙ V = n ∙ R ∙ T, gdzie:
n — liczba moli gazu
P — ciśnienie [hPa]
V — objętość [dm³]
R — stała gazowa
T — temperatura [K]
2. Azot w gramach należy przeliczyć na mole. Pamiętaj, że azot występuje w cząsteczkach dwuatomowych, więc jedna cząsteczka azotu waży tyle, co 2 atomy azotu. Znając masę jednego mola azotu, obliczamy, ile moli stanowi 140 g.
mN = 14 g/mol → mN₂ = 28 g/mol
1 mol — 28 g
x — 140 g
x = 140 ∙ 1 : 28 = 5 [moli]
3. Wszystkie dane podstawiamy do równania i rozwiązujemy je.
pV = nRT
1020 ∙ V = 0,02 ∙ 0,45 ∙ 295
1020 ∙ V = 11031,5 / : 1020
V = 10,81 [dm³]
pV = nRT
1020 ∙ V = 5 ∙ 83,1 ∙ 295
1020 ∙ V = 122572,5 / : 1020
V = 120,17 [dm³]

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.42.d)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.42.d)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.42.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.c) — Jaka jest objętość 0,01 m³ dwutlenku węgla odmierzonego w warunkach normalnych w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.42.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.b) — Jaka jest objętość 20 milimoli wodoru w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.42.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.a) — Jaka jest objętość 1 mola chlorowodoru w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.36](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.36) — Jaką objętość zajmuje 5 moli cząsteczek tlenu w T = 20°C i pod ciśnieniem 1015 hPa?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
