# Chemia — zadanie 3.47

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.47
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 21. Prawo Clapeyrona

## Treść

Jaka jest objętość 5 kg pary wodnej w warunkach normalnych i standardowych?

## Rozwiązanie — skul.pl

1. Aby rozwiązać tego typu zadania, musimy skorzystać z równania Clapeyrona. Równanie to obrazuje zależności między ilością gazu (w molach), objętością a warunkami (ciśnieniem i temperaturą):
p ∙ V = n ∙ R ∙ T, gdzie:
n — liczba moli gazu
P — ciśnienie [hPa]
V — objętość [dm³]
R — stała gazowa
T — temperatura [K]
2. Para wodna to woda w stanie gazowym. Musimy obliczyć masę molową jednej cząsteczki wody (czyli dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu), a następnie przyrównać tę wartość do 1,5 kg pary. Obliczamy w ten sposób liczbę moli n.
mH₂O = 2 ∙ 1 + 16 = 18 g/mol = 0,018 kg/mol
1 mol — 0,018 kg
x — 5 kg
x = 5 ∙ 1 : 0,018 = 277,78 [mol]
2. Znane wartości należy podstawić do równania Clapeyrona. Warunki normalne od standardowych różnią się temperaturą. W obu przypadkach ciśnienie wynosi 1013 hPa, stała gazowa R oraz liczba moli n pozostają bez zmian. W warunkach normalnych temperatura wynosi 273 K, a w standardowych 298 K.
Dane z zadania pozwolą nam na policzenie liczby moli w warunkach standardowych i normalnych.
∙ Warunki standardowe:
p = 1013 hPa
R = 83,1 hPa ∙ dm³mol ∙ K
n = 277,78
T = 298 K
pV = nRT
1013 ∙ V = 277,78 ∙ 83,1 ∙ 298
1013 ∙ V = 6878888,36 / : 1013
V = 6791 [dm³]
∙ Warunki normalne:
p = 1013 hPa
R = 83,1 hPa ∙ dm³mol ∙ K
n = 277,78
T = 273 K
pV = nRT
1013 ∙ V = 277,78 ∙ 83,1 ∙ 273
1013 ∙ V = 6301800,4 / : 1013
V = 6220,9 [dm³]

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.47)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.47)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.42.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.a) — Jaka jest objętość 1 mola chlorowodoru w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.42.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.b) — Jaka jest objętość 20 milimoli wodoru w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.42.d](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.d) — Jaka jest objętość 140 g azotu w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?
- [Zadanie 3.42.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.42.c) — Jaka jest objętość 0,01 m³ dwutlenku węgla odmierzonego w warunkach normalnych w temperaturze 295 K oraz pod ciśnieniem 1020 hPa?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
