# Chemia — zadanie 3.49.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.49.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 22. Stechiometryczny stosunek reagentów

## Treść

Ile chlorowodoru powstanie w reakcji wodoru i 2 g chloru?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: Zapisz równanie reakcji i uzgodnij je.
H₂ + Cl₂→ 2HCl
Krok 2: Zwróć uwagę na wartości stechiometryczne w równaniu. Z jednego mola chloru powstają dwa mole chlorowodoru. Należy policzyć masę dwuatomowej cząsteczki chloru i jednego mola chlorowodoru.
mCl = 35,5 g/mol → mCl₂= 71 g/mol
mHCl = 36,5 g/mol
Z tej zależności układamy proporcję:
71 g chloru —73 g chlorowodoru
2 g chloru — x
x = 2 ∙ 73 : 71 = 2,056 [g chlorowodoru]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** H₂ + Cl₂→ 2HCl
mCl = 35,5 g/mol → mCl₂= 71 g/mol
mHCl = 36,5 g/mol
71 g chloru —73 g chlorowodoru
2 g chloru — x
x = 2 ∙ 73 : 71 = 2,056 [g chlorowodoru]
Odpowiedź: W tej reakcji powstanie 2,056 g chlorowodoru.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.49.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.49.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.58.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.58.b) — Ile wody powstanie w reakcji wodoru z 2 g tlenu?
- [Zadanie 3.49.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.49.a) — Ile chlorowodoru powstanie w reakcji wodoru i 2 moli chloru?
- [Zadanie 3.58.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.58.a) — Ile wody powstanie w reakcji wodoru z 2 molami tlenu?
- [Zadanie 3.53.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.53.b) — Jaka objętość amoniak powstanie w reakcji 12 g azotu z wodorem?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
