# Chemia — zadanie 3.59

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.59
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 23. Niestechiometryczny stosunek reagentów

## Treść

Ile siarczku cynku otrzymamy mieszając 30 g siarki i 30 g cynku?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: Zapisz równanie reakcji.
Zn + S → ZnS
Krok 2: Zwróć uwagę na wartości stechiometryczne w równaniu. Jeden mol cynku (65 g) reaguje z jednym molem siarki (32 g) – otrzymujemy jeden mol siarczku cynku (97 g). Jeśli stechiometrycznie reaguje ponad dwukrotnie więcej cynku niż siarki to widzimy, że równowartość reagentów spowoduje, że jest za mało cynku. Cynk przereaguje w całości i to jego wykorzystamy do ułożenia proporcji.
65 g Zn — 97 g ZnS
30 g Zn — x
x = 97 ∙ 30 : 65 = 44,8 [g ZnS]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Zn + S → ZnS
mZn = 65 g/mol
mS = 32 g/mol
mZnS = 97 g/mol
Cynk jest w niedomiarze, a siarka w nadmiarze.
65 g Zn — 97 g ZnS
30 g Zn — x
x = 97 ∙ 30 : 65 = 44,8 [g ZnS]
Odpowiedź: Otrzymano 44,8 g ZnS.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.59)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.59)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.67.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.67.a) — Ile moli HCl powstanie z dwóch moli wodoru i trzech moli chloru?
- [Zadanie 3.67.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.67.b) — Ile moli HCl powstanie z dwóch moli chloru i trzech moli wodoru?
- [Zadanie 3.60](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.60) — Ile moli siarczku magnezu otrzymamy mieszając 10 g magnezu i 12 g siarki?
- [Zadanie 3.61](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.61) — Jaka objętość chlorowodoru powstanie w reakcji 3 dm³ wodoru i 5 dm³ chloru?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
