# Chemia — zadanie 3.7

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.7
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 18. Masa cząsteczkowa, mol i masa molowa

## Treść

Ile moli cząsteczek wody jest w 1,8 kg wody?

## Rozwiązanie — skul.pl

Masa molowa to masa jednego mola cząstek. Co do wartości jest ona taka sama jak masa atomowa, którą wyrażamy w unitach. Masę molową podajemy w jednostce g/mol. W układzie okresowym pierwiastków znajdziesz informację o masie atomowej. Masa molowa cząsteczki to suma mas atomów:
masa molowa atomu tlenu = 16 g/mol
masa molowa atomu wodoru = 1 g/mol
masa molowa H₂O = 2 ∙ 1 + 16 = 18 [g/mol] = 0,018 kg/mol
Skoro 1 mol waży 0,018 kilogramów, to musimy policzyć, ile moli znajdzie się w 1,5 kg (za pomocą proporcji):
1 mol — 0,018 kg
x — 1,8 kg
x = 1,8 ∙ 1 : 0,018 = 100 mol

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** masa cząsteczki wody (H₂O) = 18 g/mol = 0,018 kg/mol
1 mol — 0,018 kg
x — 1,8 kg
x = 1,8 ∙ 1 : 0,018 = 100 mol
Odpowiedź: W 1,8 kg wody jest 100 moli cząsteczek wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.7)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.7)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.8.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.a) — Ile moli jest w 2 g cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.b) — Jaka jest masa molowa cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.a) — Jaka jest masa molowa atomów tlenu?
- [Zadanie 3.5.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.c) — Jaka jest masa molowa cząsteczek wody?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
