# Chemia — zadanie 3.74.c

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.74.c
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka jest liczba moli w 36 g wody?

## Rozwiązanie — skul.pl

Mol to ilość materii, która zawiera tyle samo atomów/cząsteczek/jonów, ile atomów zawiera 0,012 kg izotopu węgla¹²C. Aby policzyć liczbę moli należy określić masę molową danej substancji.
Najpierw należy policzyć masę molową cząsteczki wody: mH₂O = 2 ∙ 1 + 16 = 18 [g/mol]
18 g wody to 1 mol – na tej podstawie układamy proporcję, by policzyć ile moli jest w 36 g:
18 g wody — 1 mol
36 g wody — x
x = 36 ∙ 1 : 18 = 2 [mol]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mH₂O = 2 ∙ 1 + 16 = 18 [g/mol]
18 g wody — 1 mol
36 g wody — x
x = 36 ∙ 1 : 18 = 2 [mol]
Odpowiedź: W 36 g wody są 2 mole.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.74.c)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.74.c)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
