# Chemia — zadanie 3.76.a

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: W układzie okresowym należy sprawdzić masę atomową miedzi. Jest ona równa 63,5 u, więc masa molowa atomu siarki to 63,5 g/mol. Znając masę obecną w 1 molu możemy policzyć, ile moli stanowić będzie 13 gramów:
1 mol — 63,5 g
x — 13 g
x = 1 ∙ 13 : 63,5 = 0,2 [moli]
Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Aby obliczyć liczbę atomów, należy skorzystać ze wzoru: N = liczba moli ∙ 6,023 ∙ 10²³, gdzie N oznacza liczbę atomów: N = 0,2 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 1,2 ∙ 10²³[atomów]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mCu= 63,5 [g/mol]
63,5 g — 1 mol
13 g — x
x = 13 ∙ 1 : 63,5 = 0,2 [mol]
N = 0,2 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 1,2 ∙ 10²³[atomów]
Odpowiedź: W 13 g miedzi jest 1,2 ∙ 10²³atomów.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.76.a)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.76.a)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.75.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.75.b) — Jaka jest masa 2 kilomoli tlenu cząsteczkowego?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
