# Chemia — zadanie 3.76.c

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.c
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka jest liczba atomów w 220 g dwutlenku węgla?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: Liczymy masę molową dwutlenku węgla. Jest ona równa sumie mas poszczególnych atomów.
mCO₂= 12 + 16 ∙ 2 = 44 [g/mol]
Na podstawie masy molowej liczymy liczbę moli w 220 g związku:
44 g — 1 mol
220 g — x
x = 220 ∙ 1 : 44 = 5 [mol]
Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Aby obliczyć liczbę atomów, należy skorzystać ze wzoru: N = liczba moli ∙ 6,023 ∙ 10²³, gdzie N oznacza liczbę atomów: N = 5 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 30,1 ∙ 10²³ = 3,01 ∙ 10²⁴[atomów]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mCO₂= 12 + 16 ∙ 2 = 44 [g/mol]
44 g — 1 mol
220 g — x
x = 220 ∙ 1 : 44 = 5 [mol]
N = 5 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 30,1 ∙ 10²³ = 3,01 ∙ 10²⁴[atomów]
Odpowiedź: W 0,64 kg siarki jest 1,2 ∙ 10²⁵atomów.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.76.c)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.76.c)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
