# Chemia — zadanie 3.76.d

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.d
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka jest liczba atomów w 10 cm³ rtęci, jeśli jej gęstość = 13,5 g/cm³?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: Znając gęstość związku, możemy policzyć masę 10 cm³.
13,5 g Hg — 1cm³
x — 10 cm³
x = 10 ∙ 13,5 : 1 = 135 [g Hg]
Krok 2: Na podstawie masy molowej rtęci (201 g/mol) liczymy liczbę moli w 135 g związku:
201 g — 1 mol
135 g — y
y = 135 ∙ 1 : 201 = 0,67 [mol]
Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Aby obliczyć liczbę atomów, należy skorzystać ze wzoru: N = liczba moli ∙ 6,023 ∙ 10²³, gdzie N oznacza liczbę atomów: N = 0,67 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 4,04 ∙ 10²³[atomów]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** 1. Gęstość = 13,5 g/cm³
13,5 g Hg — 1cm³
x — 10 cm³
x = 10 ∙ 13,5 : 1 = 135 [g Hg]
2. mHg= 201 [g/mol]
201 g — 1 mol
135 g — y
y = 135 ∙ 1 : 201 = 0,67 [mol]
N = 0,67 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 4,04 ∙ 10²³[atomów]
Odpowiedź: W 0,64 kg siarki jest 1,2 ∙ 10²⁵atomów.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.76.d)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.76.d)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
