# Chemia — zadanie 3.77.a

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.77.a
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

W jakiej masie wapnia jest tyle samo atomów, co w 16 g siarki?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: W układzie okresowym należy sprawdzić masę atomową siarki. Jest ona równa 32 u, więc masa molowa atomu siarki to 32 g/mol. Znając masę obecną w 1 molu możemy policzyć, ile moli stanowić będzie 16 gramów:
32 g S — 1 mol
16 g S — x
x = 16 ∙ 1 : 32 = 0,5 [mol]
Krok 2: Następnie korzystamy z liczby Avogadra. Liczba ta jest równa liczbie cząstek w 1 molu substancji. Stąd liczba moli X zawsze da tę samą liczbę atomów. Musimy zatem policzyć, w ilu gramach wapnia jest 0,5 mola.
1 mol Ca — 40 g
0,5 mol Ca — y
y = 0,5 ∙ 40 : 1 = 20 [g]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mS = 32 g/mol
32 g S — 1 mol
16 g S — x
x = 16 ∙ 1 : 32 = 0,5 [mol]
N = 0,5 ∙ 6,023 ∙ 10²³ = 3,01 ∙ 10²³[atomów]
mCa = 40 g/mol
1 mol Ca — 40 g
0,5 mol Ca — y
y = 0,5 ∙ 40 : 1 = 20 [g]
Odpowiedź: W 20 g wapnia jest tyle samo atomów, co w 16 g siarki.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.77.a)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.77.a)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
