# Chemia — zadanie 3.77.d

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.77.d
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka jest masa dwutlenku siarki, w którym jest 0,32 g tlenu?

## Rozwiązanie — skul.pl

W jednym molu dwutlenku siarki są dwa atomy sodu. Policz masę tlenku i atomów:
mSO₂ = 32 ∙ 2 + 16 = 64 [g/mol]
mO = 16 g/mol → mO₂ = 32 g/mol
Wiemy, ile gramów tlenu jest w jednym molu (64 g) tlenku. Należy ułożyć proporcję, by uzyskać informację o masie tlenku, w którym jest 0,32 g tlenu:
64 g dwutlenku siarki — 32 g tlenu
x — 0,32 g tlenu
x = 0,32 ∙ 64 : 32 = 0,64 [g dwutlenku siarki]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** mSO₂ = 32 ∙ 2 + 16 = 64 [g/mol]
mO = 16 g/mol → mO₂ = 32 g/mol
64 g dwutlenku siarki — 32 g tlenu
x — 0,32 g tlenu
x = 0,32 ∙ 64 : 32 = 0,64 [g dwutlenku siarki]
Odpowiedź: 0,32 g tlenu są w 0,64 g dwutlenku siarki.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.77.d)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.77.d)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
