# Chemia — zadanie 3.8.b

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.b
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, 18. Masa cząsteczkowa, mol i masa molowa

## Treść

Ile moli jest w 2 g atomów magnezu?

## Rozwiązanie — skul.pl

Masa molowa to masa jednego mola cząstek. Co do wartości jest ona taka sama jak masa atomowa, którą wyrażamy w unitach. Masę molową podajemy w jednostce g/mol. W układzie okresowym pierwiastków znajdziesz informację o masie atomowej.
masa molowa atomu magnezu = 24 g/mol
Skoro 1 mol waży 24 g, to musimy policzyć, ile moli znajdzie się w 2 g (za pomocą proporcji):
1 mol — 24 g
x — 2 g
x = 2 ∙ 1 : 24 = 0,083 mol

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** masa magnezu = 24 g/mol
1 mol — 24 g
x — 2 g
x = 2 ∙ 1 : 24 = 0,083 mol
Odpowiedź: W 2 g magnezu jest 0,083 moli.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.8.b)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.8.b)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.8.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.8.a) — Ile moli jest w 2 g cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.b) — Jaka jest masa molowa cząsteczek tlenu?
- [Zadanie 3.5.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.a) — Jaka jest masa molowa atomów tlenu?
- [Zadanie 3.5.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.5.c) — Jaka jest masa molowa cząsteczek wody?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
