# Chemia — zadanie 3.88

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.88
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Jaka objętość wodoru jest niezbędna do uzyskania 220 g wody?

## Rozwiązanie — skul.pl

Zapisz równanie reakcji. Uzgodnij równanie.
O₂ + 2H₂ → 2H₂O
Jeden mol gazu w warunkach normalnych zajmuje objętość 22,4 dm³. Stąd w uzyskaniu dwóch moli wody bierze udział 44,8 dm³ wodoru (2 mole). Policz masę jednego mola wody:
mH₂O = 2 ∙ 1 + 16 = 18 [g/mol]
Dwa mole wodoru dają dwa mole wody (36 g). Układamy proporcję:
44,8 dm³ wodoru — 36 g wody
x — 220 g wody
x = 220 ∙ 44,8 : 36 = 273,78 [dm³ wodoru]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** O₂ + 2H₂ → 2H₂O
mH₂O = 18 g/mol
44,8 dm³ wodoru — 36 g wody
x — 220 g wody
x = 220 ∙ 44,8 : 36 = 273,78 [dm³ wodoru]
Odpowiedź: Do uzyskania 220 gramów wody niezbędne jest 273,78 dm³ wodoru.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.88)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.88)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
