# Chemia — zadanie 3.89

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.89
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (podstawowa)
- rok: 2019
- poziom: podstawowa
- typ: open
- działy: III. Atomy, cząsteczki, mol i stechiometria chemiczna, Podsumowanie przed sprawdzianem

## Treść

Ile siarczku glinu powstanie z 3 g glinu i 0,2 moli siarki?

## Rozwiązanie — skul.pl

Krok 1: Zapisz równanie reakcji. Uzgodnij równanie.
2Al + 3S → Al₂S₃
Krok 2: Należy policzyć, który z substratów jest w nadmiarze, a który w niedomiarze. W tym celu sprawdzamy masę glinu i siarki w układzie okresowym.
mAl =. 27 g/mol
mS = 32 g/mol
Reagują one ze sobą w stosunku molowym 2 : 3. Na tej podstawie liczymy ilość siarki niezbędną do reakcji z 3 gramami glinu:
54 g glinu — 3 mole siarki
3 g glinu — x
x = 3 ∙ 3 : 54 = 0,167 [mol siarki] → siarka jest w nadmiarze, a glin w niedomiarze; do obliczeń wykorzystujemy substrat w niedomiarze
Krok 3: Liczymy masę produktu.
mAl₂S₃ = 27 ∙ 2 + 32 ∙ 3 = 54 + 96 = 150 [g/mol]
Z dwóch moli glinu (54 g) powstaje jeden mol siarczku glinu (150 g). Na tej podstawie układamy proporcję ze znaną masą glinu:
54 g glinu — 150 g siarczku glinu
3 g glinu — y
y = 3 ∙ 150 : 54 = 8,33 [g siarczku glinu]

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** 2Al + 3S → Al₂S₃
mAl =. 27 g/mol
mS = 32 g/mol
mAl₂S₃ = 27 ∙ 2 + 32 ∙ 3 = 54 + 96 = 150 [g/mol]
54 g glinu — 3 mole siarki
3 g glinu — x
x = 3 ∙ 3 : 54 = 0,167 [mol siarki] → siarka jest w nadmiarze, a glin w niedomiarze
54 g glinu — 150 g siarczku glinu
3 g glinu — y
y = 3 ∙ 150 : 54 = 8,33 [g siarczku glinu]
Odpowiedź: W wyniku tej reakcji powstanie 8,33 g siarczku glinu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-649/zad/3.89)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-649%2Fzad%2F3.89)

## Podobne zadania

- [Zadanie 3.76.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.b) — Jaka jest liczba atomów w 0,64 kg siarki?
- [Zadanie 3.76.a](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.76.a) — Jaka jest liczba atomów w 13 g miedzi?
- [Zadanie 3.72.b](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.b) — Jaka jest masa cząsteczkowa K₂MnO₄?
- [Zadanie 3.72.c](https://matura.lol/question/skul-649/zad/3.72.c) — Jaka jest masa cząsteczkowa MgCl₂?

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
