# Chemia — zadanie 7.13

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.13
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 4. Stężenie procentowe roztworu.

## Treść

W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku rozpuszczania 10 g cukru w 100 g wody. Wynik podaj z dokładnością do liczb całkowitych.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{S} = 10 g
m_{wody}= 100 g
Szukane:
m_{R} = ?
Cp = ?
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu.
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{R} = 10 g + 100 g = 110 g
Cp =
∙ 100%
Cp = 9,09% = 9%
Odpowiedź: Stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku rozpuszczania 10 g cukru w 100 g wody wynosi 9%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.13)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.13)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.14](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.14) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe nasyconego roztworu azotanu(V) potasu w temperaturze 100°C. Wynik podaj z dokładnością do liczb całkowitych.
- [Zadanie 7.15](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.15) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów chlorku sodu i ile gramów wody należy zmieszać, aby otrzymać 1 l płynu fizjologicznego. Gęstość płynu fizjologicznego wynosi ok
- [Zadanie 7.16](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.16) — W tym zadaniu na podstawie obliczeń odpowiedz, czy jest to roztwór nasycony w podanej temperaturze.
- [Zadanie 7.17](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.17) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów soli otrzymano po odparowaniu do sucha 1 kilograma wody z Morza Bałtyckiego.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
