# Chemia — zadanie 7.15

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.15
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 4. Stężenie procentowe roztworu.

## Treść

W tym zadaniu oblicz, ile gramów chlorku sodu i ile gramów wody należy zmieszać, aby otrzymać 1 l płynu fizjologicznego. Gęstość płynu fizjologicznego wynosi około 1 g/cm³.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
V_{R} = 1 L = 1 dm³ = 1000 cm³
d_{R} = 1 g/cm³
Cp = 0,9%
Szukane:
m_{S} = ?
m_{wody} = ?
Przekształcając wzór na gęstość, wyliczamy masę:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{R} = 1 g/cm³∙ 1000 cm³ = 1000 g
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu.
0,9% =
∙ 100% / ∙ 1000 g
900% g = 100% ∙m_{S} / : 100%
m_{S} = 9 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody}= m_{R} – m_{S}
m_{wody}= 1000 g – 9 g = 991 g
Odpowiedź: Aby otrzymać 1 l płynu fizjologicznego, którego gęstość wynosi około 1 g/cm³ należy zmieszać 9 g chlorku sodu z 991 g wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.15)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.15)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.13](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.13) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku rozpuszczania 10 g cukru w 100 g wody. Wynik podaj z dokładnością do liczb całkowitych.
- [Zadanie 7.14](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.14) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe nasyconego roztworu azotanu(V) potasu w temperaturze 100°C. Wynik podaj z dokładnością do liczb całkowitych.
- [Zadanie 7.16](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.16) — W tym zadaniu na podstawie obliczeń odpowiedz, czy jest to roztwór nasycony w podanej temperaturze.
- [Zadanie 7.17](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.17) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów soli otrzymano po odparowaniu do sucha 1 kilograma wody z Morza Bałtyckiego.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
