# Chemia — zadanie 7.19

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.19
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 5. Przygotowanie roztworów o różnym stężeniu procentowym.

## Treść

W tym zadaniu oblicz, ile gramów soli i ile gramów wody potrzeba do otrzymania 500 g 20-procentowego roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{R} = 500 g
Cp = 20%
Szukane:
m_{S} = ?
m_{wody} = ?
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu.
20% =
∙ 100% / ∙ 500 g
10000 g% = 100%m_{S} / : 100%
m_{S} = 100 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody}= m_{R} – m_{S}
m_{wody}= 500 g – 100 g = 400 g
Odpowiedź: Do otrzymania 500 g 20-procentowego roztworu potrzeba 100 g soli i 400 g wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.19)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.19)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.18](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.18) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów jodu i ile cm³ alkoholu etylowego potrzeba do przygotowania 20 gramów jodyny.
- [Zadanie 7.20](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.20) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów substancji należy rozpuścić w 100 g wody, aby otrzymać roztwór 10-procentowy.
- [Zadanie 7.21](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.21) — W tym zadaniu oblicz, jaką objętość wody i ile gramów cukru należy przygotować, aby otrzymać 1 kilogram takiego roztworu. Gęstość wody wynosi d_{wody} = 1 g/cm³
- [Zadanie 7.22](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.22) — W tym zadaniu oblicz rozpuszczalność tej substancji w podanej temperaturze.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
