# Chemia — zadanie 7.22

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.22
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 5. Przygotowanie roztworów o różnym stężeniu procentowym.

## Treść

W tym zadaniu oblicz rozpuszczalność tej substancji w podanej temperaturze.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
V_{R} = 50 cm³
d_{R} = 1,1 g/cm³
m_{S} = 6,5 g
Szukane:
R = ?
Przekształcając wzór na gęstość, wyliczamy masę:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{R} = 1,1 g/cm³∙ 50 cm³ = 55 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody}= m_{R} – m_{S}
m_{wody}= 55 g – 6,5 g = 48,5 g
6,5 g substancji – 48,5 g wody
x g substancji – 100 g wody
x =
= 13,4 g
R = 13,4 g / 100 g wody
Odpowiedź: Rozpuszczalność substancji w temperaturze 20°C wynosi 13,4 g / 100 g wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.22)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.22)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.18](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.18) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów jodu i ile cm³ alkoholu etylowego potrzeba do przygotowania 20 gramów jodyny.
- [Zadanie 7.19](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.19) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów soli i ile gramów wody potrzeba do otrzymania 500 g 20-procentowego roztworu.
- [Zadanie 7.20](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.20) — W tym zadaniu oblicz, ile gramów substancji należy rozpuścić w 100 g wody, aby otrzymać roztwór 10-procentowy.
- [Zadanie 7.21](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.21) — W tym zadaniu oblicz, jaką objętość wody i ile gramów cukru należy przygotować, aby otrzymać 1 kilogram takiego roztworu. Gęstość wody wynosi d_{wody} = 1 g/cm³

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
