# Chemia — zadanie 7.28

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.28
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 6. Zmiana stężenia procentowego.

## Treść

W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{R1} = 100 g
Cp₁ = 20%
m_{wody} = 20 g
m_{S} = 2 g
Szukane:
Cp₂ = ?
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu.
20% =
∙ 100% / ∙ 100 g
2000% g = 100% ∙m_{S} / : 100%
m_{S} = 20 g
m_{R} = m_{S} + m_{wody}
m_{wody} = 100 g - 20 g = 80 g
m_{S2} = m_{S1} + m_{S}
m_{S2} = 20 g + 2 g = 22 g
m_{R2} = m_{R1} + m_{S}
m_{R2} = 80 g + 2 g = 82 g
Cp₂ =
∙ 100%
Cp₂=
∙ 100%
Cp₂ = 26,83%
Odpowiedź: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 26,83%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.28)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.28)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.25](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.25) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku dodania 100 g wody do 400 g 5-procentowego wodnego roztworu soli.
- [Zadanie 7.26](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.26) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
- [Zadanie 7.27](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.27) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
- [Zadanie 7.29](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.29) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
