# Chemia — zadanie 7.29

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.29
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 6. Zmiana stężenia procentowego.

## Treść

W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{R1} = 100 g
Cp₁ = 10%
m_{R2} = 50 g
Cp₂ = 2%
Szukane:
Cp₃ = ?
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu.
Cp₁ =
∙ 100%
10% =
∙ 100% / ∙ 100 g
1000% g = 100% ∙ m_{S1} / : 100%
m_{S1} = 10 g
Cp₂ =
∙ 100%
2% =
∙ 100% / ∙ 50 g
100% g = 100% ∙ m_{S2} / : 100%
m_{S2} = 1 g
m_{S3} = m_{S1} + m_{S2}
m_{S3} = 10 g + 1 g = 11 g
m_{R3} = m_{R1} + m_{R2}
m_{R3} = 100 g + 50 g = 150 g
Cp₃ =
∙ 100%
Cp₃ =
∙ 100%
Cp₃ = 7,3%
Odpowiedź: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 7,3%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-659/zad/7.29)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-659%2Fzad%2F7.29)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.25](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.25) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku dodania 100 g wody do 400 g 5-procentowego wodnego roztworu soli.
- [Zadanie 7.26](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.26) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
- [Zadanie 7.27](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.27) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
- [Zadanie 7.28](https://matura.lol/question/skul-659/zad/7.28) — W tym zadaniu oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
