# Chemia — zadanie 1.11

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-695/zad/1.11
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2018
- rok: 2018
- typ: open
- działy: Kwasy., 2. Kwasy beztlenowe.

## Treść

W tym zadaniu oblicz, ile gramów chlorowodoru powstanie w reakcji 142 g chloru z wodorem.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{Cl2} = 142 g
Szukane:
m_{HCl} = ?
Odczytujemy masy cząsteczkowe chloru i kwasu chlorowodorowego
M_{Cl2}= 2 ∙ M_{Cl} = 2 ∙ 35,5 = 71 u
M_{HCl}= M_{H} + M_{Cl} = 1 u + 35,5 u = 36,5 u
Równanie reakcji chemicznej:
H₂ + Cl₂→ 2 HCl
Z równania reakcji, że z jednej cząsteczki chloru powstają dwie cząsteczko chlorowodoru.
71 g Cl₂ – 73 g HCl
142 g Cl₂ – x
x =
= 146 g
Odpowiedź: W reakcji 142 g chloru z wodorem powstanie 146 g chlorowodoru.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-695/zad/1.11)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-695%2Fzad%2F1.11)

## Podobne zadania

- [Zadanie 1.7.c](https://matura.lol/question/skul-695/zad/1.7.c) — W tym zadaniu wybierz informacje, które dotyczą zarówno kwasu chlorowodorowego, jak i kwasu siarkowodorowego.
- [Zadanie 1.7.b](https://matura.lol/question/skul-695/zad/1.7.b) — W tym zadaniu wybierz informacje, które dotyczą tylko kwasu siarkowodorowego.
- [Zadanie 1.6.c](https://matura.lol/question/skul-695/zad/1.6.c) — W tym zadaniu wybierz informacje, które dotyczą zarówno chlorowodoru, jak i siarkowodoru.
- [Zadanie 1.7.a](https://matura.lol/question/skul-695/zad/1.7.a) — W tym zadaniu wybierz informacje, które dotyczą tylko kwasu chlorowodorowego.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
