# Chemia — zadanie 5.36

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.36
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: V. Reakcje chemiczne., Zadania podsumowujące.

## Treść

W tym zadaniu oblicz w zeszycie, ile gramów miedzi należy użyć do syntezy 40 g siarczku miedzi(I) Cu₂S.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{Cu2S} = 40 g
Szukane:
m_{Cu} = ?
Równanie reakcji
2 Cu + S → Cu₂S
M_{Cu} = 64 u
M_{S} = 32 u
M_{Cu2S} = 2 ∙ M_{Cu}+ M_{S} = 2 ∙ 64 + 32 = 160 u
Z równania reakcji wynika, że należy użyć 2 mole miedzi, czyli 2 ∙ 64 g = 128 g, aby otrzymać 1 mol siarczku miedzi(I), którego masa wynosi 160 g. Układamy proporcje:
128 g Cu – 160 g Cu₂S
x g Cu - 40 g Cu₂S
x =
= 32 g
Odpowiedź: Do syntezy 40 g siarczku miedzi(I) Cu₂S użyto 32 g miedzi.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/5.36)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F5.36)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.38.c](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.38.c) — W tym zadaniu napisz w zeszycie równania i uzgodnij współczynniki stechiometryczne podanych reakcji chemicznych.
- [Zadanie 5.32.e](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.32.e) — W tym zadaniu uzupełnij i zapisz w zeszycie podane równania. Podaj typy reakcji. Zwróć uwagę na współczynniki stechiometryczne.
- [Zadanie 5.38.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.38.b) — W tym zadaniu napisz w zeszycie równania i uzgodnij współczynniki stechiometryczne podanych reakcji chemicznych.
- [Zadanie 5.40.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.40.a) — W tym zadaniu ułóż w zeszycie równania przemian przedstawionych na schematach.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
