# Chemia — zadanie 5.5

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.5
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: V. Reakcje chemiczne., 5.2. Prawo zachowania masy.

## Treść

W tym zadaniu oblicz w zeszycie masę otrzymanego wodoru.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{H2O} = 7,2 g
d_{tlenu} = 1,43 g/dm³
V_{tlenu} = 4,48 dm³
Szukane:
m_{wodoru}= ?
Wzór na gęstość:
d =
Przekształcając wzór na gęstość wyliczamy masę tlenu:
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{tlenu} = 1,43 g/dm³ ∙ 4,48 dm³ = 6,4 g
Równanie reakcji:
2 H₂O → 2 H₂ + O₂
Zgodnie z prawem zachowania masy, w układzie zamkniętym suma mas substratów reakcji chemicznej jest równa sumie mas produktów tej reakcji.
Suma substratów = suma produktów
m_{H} + m_{O} = m_{H2O}
m_{H} = m_{H2O}+ m_{O}
m_{H} = 7,2 g – 6,4 g = 0,8 g
Odpowiedź: Masa otrzymanego wodoru wynosi 0,8 g

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/5.5)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F5.5)

## Podobne zadania

- [Zadanie 5.4](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.4) — Podczas spalania magnezu zużyto 1,6 g tlenu i otrzymano 4 g tlenku magnezu. Oblicz w zeszycie masę spalonego magnezu.
- [Zadanie 5.6](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.6) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie masę zebranego gazu.
- [Zadanie 5.15.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.15.a) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie, w jakim stosunku masowym są połączone ze sobą podane pierwiastki.
- [Zadanie 5.10.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/5.10.b) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie masy cząsteczkowe podanych substancji.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
