# Chemia — zadanie 7.10

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.10
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 7.4. Stężenie procentowe roztworów.

## Treść

W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe roztworu otrzymanego w temperaturze 25°C po wsypaniu 100 g soli do 90 cm³ wody.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{S} = 100 g
V_{H2O} = 90 cm³
Szukane:
Cp = ?
d_{H2O} = 1 g/cm³
Korzystając ze wzoru na gęstość:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
Obliczamy masę wody:
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{H2O} = 1 g/cm³∙ 90 cm³ = 90 g
Wzór na stężenie procentowe:
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu
m_{R} = m_{S} + m_{H2O}
m_{R}= 90 g + 100 g = 190 g
Cp =
∙ 100%
Cp = 52,63%
Odpowiedź: Stężenie procentowe roztworu otrzymanego w temperaturze 25°C po wsypaniu 100 g soli do 90 cm³ wody wynosi 52,63%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/7.10)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F7.10)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.11](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.11) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe otrzymanej zalewy.
- [Zadanie 7.12](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.12) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe roztworu sody.
- [Zadanie 7.2.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.2.b) — W tym zadaniu podaj po jednym przykładzie równań reakcji, w której uczestniczy woda i jest to reakcja syntezy, analizy i wymiany.
- [Zadanie 7.7.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.7.a) — W tym zadaniu odczytaj z wykresu rozpuszczalności na str. 194 i zapisz w zeszycie, ile cukru należy rozpuścić w 100 g wody w temperaturze 40°C, aby otrzymać roz

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
