# Chemia — zadanie 7.11

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.11
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 7.4. Stężenie procentowe roztworów.

## Treść

W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe otrzymanej zalewy.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{S} = 5 g
V_{H2O} = 1 l = 1 dm³ = 1000 cm³
d_{H2O} = 1 g/cm³
Szukane:
Cp = ?
Korzystając ze wzoru na gęstość:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
Obliczamy masę wody:
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{H2O} = 1 g/cm³∙ 1000 cm³ = 1000 g
Wzór na stężenie procentowe:
Cp =
∙ 100%, gdzie Cp – stężenie procentowe, m_{S} – masa substancji, m_{R} – masa roztworu
m_{R} = m_{S} + m_{H2O}
m_{R}= 5 g + 1000 g = 1005 g
Cp =
∙ 100%
Cp = 0,49% = 0,5%
Odpowiedź: Stężenie procentowe zalewy do kiszenia ogórków wynosi 0,5%.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/7.11)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F7.11)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.10](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.10) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe roztworu otrzymanego w temperaturze 25°C po wsypaniu 100 g soli do 90 cm³ wody.
- [Zadanie 7.12](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.12) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie stężenie procentowe roztworu sody.
- [Zadanie 7.2.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.2.b) — W tym zadaniu podaj po jednym przykładzie równań reakcji, w której uczestniczy woda i jest to reakcja syntezy, analizy i wymiany.
- [Zadanie 7.7.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.7.a) — W tym zadaniu odczytaj z wykresu rozpuszczalności na str. 194 i zapisz w zeszycie, ile cukru należy rozpuścić w 100 g wody w temperaturze 40°C, aby otrzymać roz

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
