# Chemia — zadanie 7.14

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.14
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., 7.5. Przygotowywanie roztworów o różnym stężeniu procentowym.

## Treść

W tym zadaniu oblicz w zeszycie, ile soli i ile wody potrzeba do przygotowania 200 g roztworu o stężeniu 2%. Wymień kolejne czynności, które należy wykonać, aby otrzymać ten roztwór.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
m_{R}= 200 g
Cp = 2%
Szukane:
m_{S} = ?
Cały roztwór, czyli 200 g stanowi 100%, obliczamy jaką masę stanowi 2% roztworu:
200 g – 100%
x g - 2%
x =
= 4 g – masa substancji
m_{R} = m_{S} + m_{H2O}
m_{H2O} = m_{R} - m_{S}
m_{H2O} = 200 g – 4 g = 196 g
Odpowiedź: Do przygotowania 200 g 2-procentowego roztworu potrzeba 4 g soli oraz 196 g wody.
Czynności jakie trzeba wykonać, aby otrzymać roztwór:
1) Na wadze odmierz 4 g soli.
2) Do zlewki wsyp sól oraz dodaj 196 cm³ wody.
m_{H2O} = 196 g
d_{H2O} = 1 g/cm³
Korzystając ze wzoru na gęstość:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
Obliczamy objętość wody:
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V / : d
V =
V_{H2O} =
= 196 cm³
3) W zlewce zachodzi reakcji, dzięki której otrzymujemy 200 g 2-procentowego roztworu.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/7.14)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F7.14)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.13](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.13) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie, jakiej ilości cukru i jakiej objętości wody potrzeba do przygotowania 1000 g 10-procentowego roztworu.
- [Zadanie 7.15](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.15) — W tym zadaniu oblicz w zeszycie, ile gramów soli i ile centymetrów sześciennych wody pozostało Izie po przygotowaniu tego roztworu.
- [Zadanie 7.2.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.2.b) — W tym zadaniu podaj po jednym przykładzie równań reakcji, w której uczestniczy woda i jest to reakcja syntezy, analizy i wymiany.
- [Zadanie 7.7.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.7.a) — W tym zadaniu odczytaj z wykresu rozpuszczalności na str. 194 i zapisz w zeszycie, ile cukru należy rozpuścić w 100 g wody w temperaturze 40°C, aby otrzymać roz

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
