# Chemia — zadanie 7.26

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.26
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2017
- rok: 2017
- typ: open
- działy: VII. Woda i roztwory wodne., Zadania podsumowujące.

## Treść

W tym zadaniu oblicz i zapisz w zeszycie, ile wody zawiera 500 cm³ 40-procentowego roztworu wodnego alkoholu etylowego, jeśli gęstość tego roztworu wynosi 0,9 g/cm³.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** Dane:
V = 500 cm³
Cp = 40%
d_{R} = 0,9 g/cm³
Szukane:
m_{H2O} = ?
Korzystając ze wzoru na gęstość:
d =
, gdzie d – gęstość, m – masa, V – objętość
Obliczamy masę roztworu:
d =
/ ∙ V
m = d ∙ V
m_{R} = 0,9 g/cm³∙ 500 cm³ = 450 g
100 g roztworu – 40 g substancji
450 g roztworu – x g substancji
x =
= 180 g
W 450 g roztworu znajduje się 180 g substancji
m_{R} = m_{S} + m_{H2O}
m_{H2O} = m_{R} - m_{S}
m_{H2O} = 450 g – 180 g
m_{H2O} = 270 g
Odpowiedź: 500 cm³ 40-procentowego roztworu wodnego alkoholu etylowego zawiera 270 g wody.

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-698/zad/7.26)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-698%2Fzad%2F7.26)

## Podobne zadania

- [Zadanie 7.23.b](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.23.b) — W tym zadaniu skorzystaj z informacji odczytanych z wykresu rozpuszczalności, ustal i zapisz odpowiedzi.
- [Zadanie 7.23.a](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.23.a) — W tym zadaniu skorzystaj z informacji odczytanych z wykresu rozpuszczalności, ustal i zapisz odpowiedzi.
- [Zadanie 7.23.d](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.23.d) — W tym zadaniu skorzystaj z informacji odczytanych z wykresu rozpuszczalności, ustal i zapisz odpowiedzi.
- [Zadanie 7.24](https://matura.lol/question/skul-698/zad/7.24) — W tym zadaniu zaproponuj sposoby otrzymywania nasyconego roztworu azotanu(V) sodu z roztworu nienasyconego.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
