# Chemia — zadanie 4.103

> Źródło: matura.lol — https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.103
> Wersja Markdown strony zadania (dla asystentów AI). Przy cytowaniu podaj matura.lol i link powyżej.

- arkusz: Chemia · Zbiory zadań · 2019 (rozszerzona)
- rok: 2019
- poziom: rozszerzona
- typ: open
- działy: Roztwory i inne mieszaniny, 16. Stężenie molowe

## Treść

Określ stężenie molowe H₂SO₄ otrzymanego w wyniku wymieszania roztworu tego kwasu ze 100 cm³ wody.

## Odpowiedź

**Odpowiedź:** H₂O – 18,02 g/mol
H₂SO₄ – 98,09 g/mol
Ilość kwasu w 1 kg roztworu:
1 kg – 1,11 mol ∙ 18 g/mol = 1000 g – 20 g = 980 g
Masa kwasu w roztworze 25 cm³:
25 cm³∙ 1,84 g/cm³ = 46 g
1000 g → 980 g
46 g → x
x = 45,08 g
Liczba moli kwasu:
= 0,4596 mol
Stężenie molowe:
100 cm³ = 0,1 dm³
Cₘ =
Cₘ =
= 4,6 mol/dm³

_Odpowiedź ze skul.pl — źródło nieoficjalne._

## Linki

- [dane JSON](https://matura.lol/api/question/skul-886/zad/4.103)
- [otwórz w wyszukiwarce](https://matura.lol/?problem=skul-886%2Fzad%2F4.103)

## Podobne zadania

- [Zadanie 4.100.b](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.b) — Oblicz, jakie będzie stężenie molowe roztworu powstałego w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody.
- [Zadanie 4.100.a](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.100.a) — Określ, czy w wyniku wprowadzenia 15 dm³ NH₃ do 1 dm³ wody otrzymano roztwór nasycony czy nienasycony.
- [Zadanie 4.101](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.101) — Określ, jaką objętość roztworu Na₃PO₄ należy dodać do roztworu zawierającego 12 g kationów wapnia, aby je wytrącić.
- [Zadanie 4.102](https://matura.lol/question/skul-886/zad/4.102) — Określ stężenie molowe roztworu powstałego na drodze spalenia siarki, wprowadzenie produktu spalenia do wody i zmieszania z K₂O.

_Ostatnia aktualizacja danych: 2026-10-03_
